הכנה לבחינות הרשות

הכנה לבחינות הרשות

באתר זה תמצאו מידע רב אודות הבחינה של רשות ניירות ערך ב"דיני ניירות ערך ואתיקה מקצועית", הנקראית גם "הבחינה באתיקה" וכלי לימוד מגוונים לקראת הבחינה. 

בוודאי ידוע לכם כי באופן כללי, הבחינות של רשות ניירות ערך הולכות והופכות קשות משנה לשנה והדבר נכון במיוחד לבחינה באתיקה.

מדוע הבחינה הופכת לקשה יותר מדי שנה?

מכמה סיבות: ראשית, משום שנוסף חומר לבחינה. כך למשל, נוסף נושא הממשל התאגידי, ועדת תגמול, עוסקים זרים, חברות ניהול תיקים גדולות, ועוד.

שנית, משום שקורסי ההכנה לבחינה נעשים ממוקדים יותר, יסודיים יותר, והספר הופך לכלי מקיף יותר ויותר ורשות ניירות ערך נאלצת להתמודד עם תלמידים מתוחכמים, מעודכנים וידענים. 

ושלישית, משום שהשוק הוצף החל משנת 2011 בבעלי רישיון, והבחינות הקשות גורמות לסינון טבעי של העוסקים בתחום. 

 

אם בעבר אפשר היה לגשת לבחינה ו"להמר" על כך שתעברו בהצלחה, הרי שהיום ידוע שללא הכנה ראויה, קשה לעבור את הבחינה באתיקה. 

ערכתי לשימושכם חמש עצות חשובות טרם הלימוד:

1. התחילו ללמוד מוקדם, אך לא מוקדם מדי

הבחינה נערכת לרוב בסוף חודש מאי ואז כדאי להתחיל את הלימוד בתחילת חודש מרץ. כשהבחינה נערכת בסוף חודש נובמבר, אנו ממליצים להתחיל ללמוד כבר בתחילת ספטמבר. קחו בחשבון חגים, שבתות, חופשות, ילדים, משרה מלאה, וכמובן ספורט ואולי שינה מדי פעם.

2. לימדו באופן ממוקד, אל תתפזרו

התחילו בתשתית: דיני חברות > דיני ניירות ערך > קרנות נאמנות. לאחר מכן, עברו לחלק של אתיקה א' הכולל עבירות פליליות ואז אתיקה ב', הכולל את הכללים המשמעתיים החלים על בעלי רישיון. לאחר מכן, שימו דגש מיוחד על לימוד הפרק באיסור הלבנת הון. זכרו שהפרק החשוב ביותר בלימוד הוא אתיקה ב', המתייחס לכללי המשמעת של בעלי רישיון. הסיבה לחשיבות הפרק היא כפולה: ראשית, משום שעליכם להכיר היטב את החוק והתקנות לצורך עבודתכם כבעלי רישיון. שנית, משום שרוב השאלות בבחינה (מעל ל-15 שאלות!) הן בנושא זה. 

3. לימדו עם חבר או חברה עד כמה שיתאפשר לכם

לימוד בצוותא הוא אפקטיבי, יעיל ומחייב אתכם לעמוד בלוחות זמנים ובסטנדרט של הקבוצה. לימוד בקבוצה גם ממקם אתכם ביחס לאחרים בנוגע לרמת הידע שלכם. מעבר לכך, כאשר אתם מסבירים למישהו את החומר, אתם לומדים אותו טוב יותר.

4. עשו שימוש בטכניקות לימוד מגוונות ככל האפשר

השתדלו לקרוא, לפתור בחינות, להסביר לחבר, לשאול שאלות, להאזין להרצאות. ככל שתרבו בשיטות לימוד, כך תבינו טוב יותר, ותדעו להשיב על שאלות הרשות בצורה יעילה יותר. ועוד טיפ: לא כדאי, ממש לא כדאי, לעשות שימוש בספר שאינו מעודכן. רשות ניירות ערך שואלת בבחינות דווקא על החידושים בחוק, ואלו מופיעים במהדורות החדשות של הספר.

5.  היו מעודכנים בחדשות הכלכליות

חומר הלימוד לבחינה באתיקה הוא משפטי, ויעניק לכם ידע נרחב בתחום חברות, ניירות ערך, קרנות נאמנות, אתיקה והלבנת הון. תיווכחו לדעת שלאחר הלימוד תהיו ערים יותר למונחים המופיעים בחדשות הכלכליות, תבינו טוב יותר מהלכים משפטיים, ותיחשפו לדיסיפלינת חשיבה משפטית מעניינת, המעניקה כבוד למילה הכתובה ולחוק. במקרים רבים שואלים בבחינות על אירוע אקטואלי במסווה של שאלה תמימה. היו מוכנים גם לכך. 

 


 

בהצלחה לכל הניגשים לבחינה באתיקה! 

בהמשך תוכלו למצוא עצות וטיפים רבים לגבי אופן הלימוד, לגבי אופיה של בחינה אמריקאית ולגבי השאלות הצפויות להופיע בבחינה הקרובה. 

 

 

BasketBasket

   אם ברשותכם קופון, אנא הזינו אותו כאן:    טען קופון

לא נבחרו מוצרים להזמנה