יעוץ וניהול השקעות ללא רישיון - 10 אזהרות

יעוץ וניהול השקעות ללא רישיון - 10 אזהרות

אדם המענויין לפעול ללא רישיון יעוץ השקעות או ניהול תיקי השקעות, או היה בעל רישיון והתלה את רישיונו, חייב לפעול ביתר זהירות כלפי כספי לקוחותיו.

בעניין זה, מספר נקודות משפטיות חשובות:

1. חל איסור לנהל או לייעץ ליותר מחמישה בשנה קלנדרית. אם התחלתם לנהל לחמישה חברים תיק השקעות ב1 לינואר, הרי שעד סוף השנה, עד ה-31 בדצמבר של אותה שנה, לא תוכלו להוסיף חבר נוסף מנוהל. אם אחד  מהלקוחות יפרוש, יהיה עליכם להמתין עד לשנה הקלנדרית הבאה על מנת להכניס לניהולכם לקוח חדש.

2.  בנוסף, מותר לנהל לכל בני משפחתכם, ללא מגבלה מספרית:מפתיע, אבל אפשרי: מותר לכם לנהל או לייעץ (בנוסף לאותם חמישה חברים) גם לבני משפחה, ללא מגבלה מספרית. כך למשל, אם התברכתם בשבעה אחים, מותר לכם לנהל לכולם את תיק ההשקעות שלהם גם אם אין לכם רישיון. שימו לב שהגדרת בן משפחה כוללת את הבאים: בן / בת זוג שלכם, צאצאים וצאצאים של בן / בת הזוג שלכם, אח, הורה, סבא וסבתא, ובן זוג של כל אחד מאלה.

3. חובה לעבוד כעצמאי ואין אפשרות כלל לתת שירותי יעוץ או ניהול באמצעות חברה. מדוע? על מנת שלא לחמוק מאחריות אישית כלפי הלקוח באמצעות מבנה משפטי של חברה. שימו לב שאם אתם עובדי בנק או מועסקים בחברה שיש לה רישיון ("תאגיד מורשה") הרי שאסור לכם להעניק שירותי יעוץ או ניהול ללא רישיון.

4. חובה לערוך בהסכם ניהול תיקים או ייעוץ השקעות. ממש כמו בעלי רישיון, גם אם אין לכם רישיון. אתם מחוייבים על פי החוק לחתום על הסכם מול הלקוח, שבו יכללו כל הוראות החובה של יועצי השקעות או מנהלי תיקים, יכלל ברור צרכי לקוח ותיקבע מדיניות ניהול המתאימה ללקוח שלכם.

5. ועוד טרם מתן השירות, זכרו: עליכם להודיע ללקוח שאתם פועלים ללא רישיון או שיש לכם רישיון מותלה וכן אם יש לכם או אין לכם ביטוח מתאים.מדוע? שוב, משום שזוהי טובת הלקוח. עליו לדעת עם מי הוא מתקשר, ולקחת זאת בחשבון.

6. חלות עליכם חובת האמונים, חובת הזהירות, חובת התאמת השירות ללקוח, גילוי נאות, חובת סודיות, חובת הודעה על עסקה בסיכון מיוחד, ועוד. כל החובות הללו נועדו לשמור על טובת הלקוחות שלכם, וליידע אותם לגבי אופן ניהול חשבונם. 

7. אם אתם מעניקים שירותים של ניהול תיקי השקעות, הרי שאתם מחוייבים לפי הנחיות רשות ניירות ערך לבצע לכל לקוח זיהוי בהתאם לצו איסור הלבנת הון ומימון טרור. שימו לב שרשות ניירות ערך הצהירה כי החובה לזהות בהתאם לצו איסור הלבנת הון חלה גם על מי שאינו בעל רישיון ניהול תיקים אך נותן שירותים כאלה.

8. במקרה והתבקשתם לכתוב מאמר בתקשורת, או להתראיין בתקשורת, ואין לכם רישיון, כדאי לזכור:יעוץ בכלי התקשורת אפשרי ללא רישיון, אבל עליכם לכלול הודעה אם יש או אין לכם עניין אישי בנושא וכי הייעוץ אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. אם התראיינתם בתקשורת מבלי לצרף את נוסח ההודעה הזו ("דיסקליימר"), אתם חשופים להפרה פלילית.

9.  חשוב מאד: בכל מקרה, אסור לכם לפנות במישרין או בעקיפין ולהציע את שירותיכם לציבור בישראל.זהו כלל חשוב ביותר, ואף הוא נועד על מנת להגן על המשקיעים בישראל. 

10. והיתרון בפעולה ללא רישיון הוא שאין חובה לערוך ביטוח, אין חובת דיווח לרשות ניירות ערך ואין מגבלה על החזקת ניירות ערך או נכסים פיננסיים לעצמכם

 

ובכל מקרה, זכרו תמיד: טובת הלקוח לנגד עיניכם, פעלו כדין, ודאגו לכספי אחרים כפי שהייתם דואגים לכספיכם.

 

 

 

BasketBasket

   אם ברשותכם קופון, אנא הזינו אותו כאן:    טען קופון

לא נבחרו מוצרים להזמנה