נרגעים לפני הבחינה באתיקה...

נרגעים לפני הבחינה באתיקה...

רבים מהנבחנים חווים לחץ וחרדה לפני בחינה. נוכחתי לדעת כי לקראת הבחינה באתיקה ישנה דריכות מיוחדת: הבחינה נתפסת לעיתים כקשה ומורכבת, בוודאי למדתם שעות רבות, השקעתם זמן ומשאבים כספיים ורגשיים.  כדאי לדעת שאתם לא לבד - ישנם נבחנים רבים החווים חוסר ריכוז וחשש. 

הלחץ נובע הן מסיבות סביבתיות, כגון לחץ חברתי, סביבה בעל ציפיות גבוהות, והן מסיבות פנימיות של אמונה ביכולת שלנו או ציפייה להצליח בכל דבר. אלא שמחקרים מראים שלחץ אינו גורם שלילי בהכרח אלא אם פוגע בתפקוד ומשתק. אולם אם מדובר בלחץ הגורם להתרגשות, הרי שהוא מאותת לגוף ולמוח להיערך ולהידרך לקראת המשימה. זהו לחץ חיובי ומקדם. 

לעיתים נוספים לחצים חיצוניים הרלוונטיים לבחינה עצמה: 

לפני הבחינה: לא למדתם מספיק / למדתם יותר מדי / לא הבנתם משהו / אין זמן / אני בתקופה גרועה.

בסמוך לתחילת הבחינה: שמעתם משהו שנאמר במסדרון, הגעתם באיחור, שכחתם תעודת זהות, לא הבאתם כלי כתיבה, אתם צמאים או רעבים.

במהלך הבחינה: בלאקאאוט, שכחה פתאומית, בלבול במונחים, שאלה ארוכה או מורכבת מדי, הפרעה של נבחנים אחרים, קר או חם מדי בכיתה וכדומה. 

 

אז מה כדאי לעשותראשית, חשוב לזכור שהבחינה באתיקה היא רק בחינה אחת מבין בחינות רבות שעברתם ושעוד תעברו. שנית, כשלון בבחינה אינו מעיד על יכולתכם, על חייכם או על ההצלחה הצפויה לכם. שלישית, היערכו בהתאם, והבינו את מקומה של הבחינה במערך החיים השלם שלכם. 

 

♥ מספר עצות נוספות

1. למדו היטב, בזמן, לא מוקדם מדי ולא מאוחר מדי. לימוד המתחיל 10 שבועות לפני מועד הבחינה הוא סביר ומתאים. כמובן, בהתחשב בנתונים אישיים של כל אחד, כגון עבודה במשרה מלאה, לימודים אחרים במקביל, מצב משפחתי, יכולת ריכוז וכדומה. 

2.  בסמוך לבחינה, אל תנסו להבין עוד פרט או עוד עניין אלא אם מדובר בנושא ספציפי וקטן שאתם יודעים את ההקשר שלו, ואת מטרת ידיעתו. לנסות לדחוס ברגע האחרון ידע נוסף, עלול לבלבל אתכם ולהכניס אתכם ללחץ נוסף. 

3. זכרו להביא עמכם מראש את כל הנדרש ולצאת בזמן מהבית. אם אין לכם תעודת זהות, תוכלו להזדהות באמצעות רישיון נהיגה או דרכון. אם שכחתם כלי כתיבה, היעזרו בחברים. אל תתביישו. קחו עמכם חטיף וכריך משום שההתרגשות גורמת לרעב. שתו מים לפני הבחינה, אך לא יותר מדי כדי שלא תרוצו לשירותים. 

4. אל תסתכלו על הנבחנים האחרים. שננו לעצמכם: אני יודע/ת את החומר בצורה המיטבית ואני מתרכז בענייני. זכרו שגם האחרים מביטים בכם, אולם לכם זה לא משנה. זוהי הבחינה שלכם, צרו בועה סביבכם, מעין נתק מהמתרחש בכיתה ועד לקבלת טופס הבחינה. 

5. הביאו עמכם תמיד סוודר קל. לעיתים גם בקיץ המזגן מקרר מאד והתחושה אינה נעימה. גם בחורף הישראלי יתכן ויהיה חם בכיתה, ולכן שיטת לבוש הבצל היא הטובה ביותר: 2-3 שכבות ביגוד בחורף יתנו מענה לכל מזג אויר. 

6. עם קבלת טופס הבחינה, עצמו עיניים לשניה, ולאחר מכן עברו ברפרוף על כל השאלות. אל תתחילו לפתור את הבחינה מיד! בשלב זה, תזהו שאלות קלות. פתרו אותן תחילה! הן יבססו את הבטחון העצמי שלכם, ויתנו לכם אפילו רקע ומידע לשאלות האחרות. 

7. במקרה של בלקאאוט, עצרו. זה קורה לרבים מאד. אל תעצימו אותו. יש לכם המוווווון זמן בבחינה באתיקה. שתו מים, נשמו, הזרימו דם לראש ולידיים וחכו. זה עובר. לאחר מכן, עברו על השאלות הקצרות יותר, נתחו אותן, סמנו פרטים חשובים, ופתרו לאט. 

8. במקרה של שאלות ארוכות, השאירו אותן לסוף הבחינה. זכרו שכל שאלה שווה ממילא 4 נקודות ולכן אפשר לוותר על שאלה שמוציאה אתכם מריכוז. 

9. בכל מקרה, גם אם אינכם יודעים כלל את התשובה, סמנו תשובה כלשהי שנראית לכם הגיונית. לעולם אל תשאירו תשובה ריקה!

10. מדי פעם הרימו את הראש, מתחו את הידיים והרגליים והזרימו דם חדש לגוף. ממש כמו בטיסה... כשסיימתם את הבחינה ובדקתם אותה בשנית, הגישו אותה, צאו מהכיתה בשקט, והודו לעצמכם שביצעתם את המשימה במלואה :). 

 

בכל מקרה, זכרו שהבחינה באתיקה אינה דורשת ציון 100. ציון 60 מהווה מספיק כדי לעבור. אם עברתם את הבחינה בהצלחה, ממילא לא תדעו את הציון... 

 


קיימים כלים רבים נוספים ומגוונים להתמודדות עם חרדה ולחץ לפני בחינה:  

מקור 1: סרטון YouTube: תרגילי מוח להפגת המתח: השפעה על רמת המיקוד, הריכוז והזכרון - תרגיל של דקה. 

מקור 2: סרטון YouTube: תרגילי נשימה - 10 שניות להרגעה לפני בחינה

מקור 3: מאמר מתוך "קביים", אתר למקצועות הבריאות: מיומנויות למידה: חרדת בחינות

מקור 4: מאמר מתוך "לימודים בישראל", טיפים ללמידה לבחינה: הטיפוסים השונים: המאורגן, הלחוץ והמיואש. 

מקור 5: מאמר מתוך האתר "הנחיות ואסטרטגיות ללמידה", טיפים לבחינה אמריקאית

  

אין לי ספק שאם תפנימו אפילו חלק מעצות אלו, תעברו בהצלחה ובהנאה את הבחינה באתיקה! 

 

 

 

BasketBasket

   אם ברשותכם קופון, אנא הזינו אותו כאן:    טען קופון

לא נבחרו מוצרים להזמנה